Kategoriler
E-ticaret

E-ticarette başarılı olmak için 15 ip ucu

E-ticarette başarılı olmak için 1. ip ucu

E-ticaret, tüketiciye sağladığı avantajlarla tüketicilerin satın alma davranışlarında belli değişikliklere yol açtı, fakat perakendeciler her konuda kendi kurallarını dayatamayacaklarını bilmeliler. Tüketici davranışlarının tüm bileşenlerini değiştirmek kısa dönemde kolay değil.

E-ticarette başarılı olmak için 2. ip ucu

E-ticaret siteleri müşterilerine düşük fiyattan başka bir değer önermesi de sunmaya gayret etmeliler. Sadece fiyat odaklı bir modelle uzun dönemde başarılı olmak mümkün değil.

E-ticarette başarılı olmak için 3. ip ucu

Bütün müşterilere aynı değer önermesi de sunulamaz, tüketicilerin beklentileri farklı. Çoğu fiyat avantajı arıyor olabilir, ama hiç de azımsanamayacak bir kısmı, kolaylık arzuluyor. Bazıları hiçbir yerde bulunmayan ürünleri bulmak isterken, bazıları kendisine prestij katacak bir kulübe üye olmak istiyor.

E-ticarette başarılı olmak için 4. ip ucu

E-ticarette müşteri gruplandırmasının yaş, cinsiyet, eğitim durumu gibi demografik özelliklere göre değil, “persona” adı verilen davranış şekilleri ve yaşam tarzlarına göre “davranış örüntüsü temelli” şekilde yapılması gerekiyor.

E-ticarette başarılı olmak için 5. ip ucu

Kendi E-ticaret sitesini açmış olan markalar rekabet yaratacağı ya da ileride malı kesme ihtimali olduğu için, satacağı markaların münhasır satıcılığını garanti eden sözleşmeler yapmaları faydalı olacaktır.

E-ticarette başarılı olmak için 6. ip ucu

E-ticaret’de başarılı olmak için sitelerin müşterilerini iyi tanıması, uygun fiyat haricinde neler istediklerini analiz etmesi ve tüketicinin üstlendiği kredi kartı verme, ürünü bekleme, aynı ürünün gelmemesi gibi riskleri göz önünde bulundurarak endişelerini giderecek garantiler vermesi gerekli.

E-ticarette başarılı olmak için 7. ip ucu

Perakendeciler fiziksel mağazaları ile e-ticaret sitelerini entegre edip tahsilat, ürün değişimi ve bilgi kullanımı alanlarında “omni channel” yani çok kanallı dağıtım ağı sistemini benimsemelidirler. Müşteriler “e-ticaret sitesinden almışsınız, mağazadan değiştiremeyiz” ya da “mağazadan aldıysanız, evinize teslim edemeyiz” gibi bahaneler duymak istemiyor.

E-ticarette başarılı olmak için 8. ip ucu

E-ticaret sitesinde satılan ürünler mutlaka fiziksel mağazalarda da satışa sunulmalı, çünkü kimi tüketici önce mağazaya gidip gözüne kestirdiği ürün var mı diye bakıyor, ürünü deniyor, sonra e-ticaret sitesinden satın alıyor. Mağazada olmayan ürünün siteden siparişini vermiyor.

E-ticarette başarılı olmak için 9. ip ucu

E-ticaret sitelerinin tasarımında sık değişiklik yapılmamalı ki müşteriler aşinalık kazansın, sitede daha rahat şekilde gezine bilsinler.

E-ticarette başarılı olmak için 10. ip ucu

Doğru algoritmalarla hazırlanan “onu alan, bunu da aldı” ya da “o ürüne bakan, buna da bakmıştı” şeklindeki öneriler satışları artırmak konusunda çok etkili.

E-ticarette başarılı olmak için 11. ip ucu

Perakendeciler; markalı ürünlerinin fiziksel mağaza ile e-ticaret sitelerinde aynı fiyattan satılmasını istiyorlar. Oysa kimi müşteriler “personel masrafınız yok, kira masrafınız yok, ürün anında elime geçmiyor, tabii ki mağazadan daha ucuza satmak zorundasınız” diye düşünüyor. Kitap gibi belli ürünlerde bu indirimin verilmesi şart.

E-ticarette başarılı olmak için 12. ip ucu

E-ticarette en sıra dışı ürünleri, en doğru değer önerileri ile en uygun fiyatlardan satmak da yeterli değil. Bir de sitenin pazarlama faaliyetlerine bütçe ayırmak gerekiyor. Banner’ larla, e-mail’ lerle, tüketiciyi siteye davet etmek, yarım kalan alışverişini tamamlamaya motive etmek gerekiyor.

E-ticarette başarılı olmak için 13. ip ucu

Perakendecilerin e-ticarette başarılı olmaları için, illa da Büyük Veri’ yi analiz edecek pahalı algoritmalara ihtiyaçları yok, alışveriş ile ilgili “kim, ne zaman, nereden, kaçta, ne miktarda, neyle beraber satın aldı, ne kadar kaldı, nasıl gezindi?” gibi soruların cevapları ile Küçük Veri’ yi kullanarak da farklılık yaratabilirler.

E-ticarette başarılı olmak için 14. ip ucu

Tüketici kendisine yararlı öneriler sunulacağına inanırsa, e-ticaret sitelerine üye olurken cevaplanması gereken veri toplama amaçlı anketlere uzun olsa da cevap verir. Yeter ki, karşılığında tam ihtiyacı olan tekliflerin kendisine sunulacağına inansın.

E-ticarette başarılı olmak için 15. ip ucu

Fiziksel mekanda sunulan hizmetlerin, dijital ortama aktarılması anlamında en başarılı sektör bankacılık… Ürün ya da hizmet satan e-ticaret sitelerinin tüketicilere değer sunma anlamında bankalardan öğrenip kendi sitelerine adapte edebilecekleri pek çok özellik bulunabilir…

Sizlerde, e-ticarette başarı sağlayacağına inandığınız deneyim ve gözlemlerinizi yorumlarda paylaşırsanız çok yararlı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir